Zebranie rodziców

 

25 września o godz. 16.30 zapraszamy na zebranie rodziców!

Dziennik elektroniczny UONET+

Pierwsze logowanie

W razie problemów z otrzymaniem listu aktywacyjnego proszę o przesłanie informacji z adresu podanego w deklaracji na adres gpiwowar@gimwilk.lap.pl

SCHWERIN 2014

Kategoria: Wydarzenia Opublikowano: środa, 15, październik 2014 GrEgOr

UCZNIOWIE  Z GIMNAZJUM IM. KRÓLOWEJ JADWIGII W  NIEMCZECH - SCHWERIN 2014

W dniach 19-26 września 2014 roku uczniowie z Gimnazjum w Wilkowicach wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej. Mieszkali w uroczym mieście Schwerin położonym w landzie Mecklenburg-Vorpommen, nazywanym miastem jezior i lasów.
Po 14 godzinach podróży, gimnazjalistów i nauczyciela przejęły pod opiekę niemieckie rodziny uczniów z Gymnasium Fridericianum. Szybko okazało się, że nie ma bariery językowej między gośćmi a gospodarzami, bo można było się porozumiewać i w języku niemieckim, i w angielskim.

 

Program przygotowany przez Niemców obfitował w rozmaite atrakcje. Na początek zwiedzano  przepiękne miasto Schwerin i jego malowniczą okolicę, a w tym  zamek o imponujących rozmiarach i niemal bajkowym klimacie. Odpoczywając od tych pierwszych, niesamowitych   wrażeń młodzież spędziła niedzielę z niemieckimi rodzinami, poznając ich codzienne życie i zwyczaje. Następnie przyszedł czas na poznawanie tego, co bliskie czyli szkoły i ogólnie niemieckiego systemu nauczania. Polacy uczestniczyli w lekcjach, rozmawiali z dyrektorem, nauczycielami i uczniami Fridericianum, później zostali zaproszeni do regionalnej stacji radia i telewizji NDR.
W kolejny dzień zorganizowana została wycieczka do Berlina, w czasie której udało się zobaczyć najważniejsze miejsca stolicy Niemiec. Pozostał jednak apetyt na kolejną taką wyprawę, by gruntownie poznać to niezwykłe miasto.
W czasie pobytu w nadbałtyckim  landzie  wyprawa nad morze wydaje się nieodzowna, dlatego też w pakiecie przygotowanych atrakcji był również  rejs statkiem po wodach portowych Rostocku oraz spacer wzdłuż wybrzeża w Warnemünde.
W ostatni dzień pobytu wszyscy udali się ze swoimi niemieckimi kolegami do  parku linowego, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę adrenaliny w trakcie pokonywania kolejnych etapów wspinaczki. Wieczorem, na pożegnanie, uczniowie skorzystali z jeszcze jednej atrakcji - pływania kajakami po  schwerińskim jeziorze.
W ten sposób dobiegła końca niezwykle ciekawa wyprawa, po której pozostało wiele niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Koordynator projektu Iwona Męcner

  • Berlin - Brama BrandendurskaBerlin - Brama Brandendurska
  • Dzień dobryDzień dobry
  • Gymnasium Fridericianum SchwerinGymnasium Fridericianum Schwerin
  • Muzeum Holokaustu w BerlinieMuzeum Holokaustu w Berlinie
  • Po spływie kajakowymPo spływie kajakowym
  • Resztki Muru BerlińskiegoResztki Muru Berlińskiego
  • Rozrywka w parku linowymRozrywka w parku linowym
  • W telewizji NDRW telewizji NDR
  • Wycieczka do RostokuWycieczka do Rostoku
  • Zamek w Schwerinie 1Zamek w Schwerinie 1
  • Zamek w Schwerinie 2Zamek w Schwerinie 2
  • Zamek w Schwerinie 3Zamek w Schwerinie 3
Odsłony: 3100